Blog

10. moich ulubionych miejsc nad rzeką Bug

Mogę śmiało napisać, że rzeka Bug ma bardzo duże znaczenie w moim życiu i ważne miejsce w sercu. Z wielu względów darzę ją niezwykłym sentymentem. W dużym stopniu to właśnie chęć odkrycia tej rzeki sprawiła, że przy tej okazji poznałem rejony jakże niesamowitego Podlasia. Pamiętam, że wszystko zaczęło się od podróży wzdłuż rzeki od Brańszyka do Broku. Następnie poznałem rejony od Mogielnicy aż do Janowa Podlaskiego i drugi brzeg od Niemirowa do Drohiczyna. Stale wzrastała we mnie chęć zobaczenia nowych miejsc. I dziś, po dwóch latach mogę powiedzieć z radością, że udało mi się w dużym stopniu ten cel zrealizować. Choć wiem też jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Ale to też jest dla mnie czymś pozytywnym. W każdym razie postanowiłem przygotować wpis o 10. moich ulubionych miejscach nad Bugiem. Przedstawiam je w kolejności alfabetycznej prezentując 2 fotografie z danego miejsca, które znalazło się w tym zestawieniu

1. Dręszew  

Mała wieś w województwie mazowieckim, powiat wołomiński, gmina Dąbrówka. Szczególnie ciekawie prezentuję się tutejsze rozlewiska oraz urzekające wierzby. Bardzo lubię fotografować w tym miejscu zachody słońca.

2.Drogoszewo

Również miejscowość, która znajduje się w województwie mazowieckim, ale w powiecie wyszkowskim. Znajduje się tu starorzecze Bugu. To co najbardziej mnie urzeka w tym miejscu, to drewniane pychówki oraz przyroda. Miałem również przyjemność poznać przemiłych ludzi z tej wsi, którzy zawsze ilekroć pojawiam się w tym miejscu udostępniają dla mnie swoje prywatne tereny, abym miał jak najlepszą miejscówkę do fotografowania. Zaproponowali również, aby taką pychówką popłynął kiedyś z nimi w miejsca niedostępne turystom. Pozostaję z nadzieją, że kiedyś będę mógł z tej opcji skorzystać.

3.Drohiczyn 

Historyczna stolica Podlasia, o której można byłoby napisać odrębny wpis. Dla mnie wyjątkowe miejsce przede wszystkim ze względu na Górę Zamkową, z której widok na rzekę jest moim zdaniem jednym z najpiękniejszych. Lubię powracać w to miejsce, skąd jest też już niedaleko do Grabarki.

4.Kamieńczyk 

Wieś w której rzeka Liwiec łączy się z rzeką Bug. Mam do niej kilkanaście kilometrów więc często fotografuję w tym miejscu. Osobiście najbardziej lubię porę wschodów słońca w Kamieńczyku kiedy to często poranne mgły nad rzeką tworzą świetny klimat.

5.Kuligów 

Kolejny „przedstawiciel” gminy Dąbrówka. Miejsce, które cenię szczególnie ze względu na walory przyrodnicze – wyjątkowo wiosną, kiedy to rozlewiska rzeki tworzą przepiękne obrazy. Ponadto można w tej miejscowości zobaczyć wiele gatunków ptaków, co też jest jej atutem. Jest w tym miejscu jakiś niezwykły spokój.

6. Mierzwice-Kolonia (Fronołów) 

Bez wątpienia miejsce, które musi znaleźć się w tym zestawieniu. Przyznam szczerze, że zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, kiedy pojechałem tam pierwszy raz po wschodzie słońca. Nad rzeką unosiły się wówczas jeszcze mgły…Stalowy most, „schowany” w tejże mgle tworzył poczucie czegoś tajemniczego…To też symbol tego miejsca.

7. Mogielnica. 

Dla mnie miejsce roku 2017 jeśli chodzi o rzekę Bug. Widziałem tam przepiękne wschody słońca i jeden szczególny, kiedy to mgły stworzyły przepiękny nadbużański krajobraz. Wówczas zupełnie się tego nie spodziewałem, bo prognoza pogody nie była optymistyczna. O ile w miejscowości Mierzwice-Kolonia symbolem miejsca jest most, o tyle z Mogielnicą najbardziej kojarzy mi się drewniana, niebieska łódka.

8. Popowo-Kościelne 

Ta miejscowość powiatu wyszkowskiego może śmiało aspirować do jednej z ciekawszych, którą poznałem bardziej w tym roku. Udało mi się wybrać w to miejsce kilka razy na wschód słońca i przyznam, że są one zjawiskowe. Zapewne również ze względu na rozlewiska rzeki, na tereny leśne, dużą ilość ptaków.

9. Szumin 

Nad Szumin jeżdżę często, ponieważ mam do tego miejsca ok. 20 kilometrów. Fotograficznie jest jednym z wielu moich ulubionych. W moim kalendarzu fotografia styczniowa pochodziła właśnie z tego regionu województwa mazowieckiego. Lubię przyjeżdżać do wsi Szumin o każdej porze roku i porównywać krajobraz zimowy z tym wiosennym. Obserwacja o wszystkich porach roku pokazuje mi jeszcze bardziej jak przepiękne jest to miejsce. Najczęściej fotografuję tutaj zachody słońca.

10. Wyszków 

Zestawienie zamyka miasto Wyszków. Uważam, że widok z mostu na rzekę jest interesujący.

 

Oczywiście jest wiele miejsc, których nie wymieniłem, a które są warte zobaczenia jak np. Brok, Mielnik, Gródek, Nur, Włodawa. Postanowiłem jednak wybrać moją ulubioną „dziesiątkę”, bo z tymi miejscami jestem najbardziej związany sentymentalnie i fotograficznie.

Fot. Mariusz Kalinowski

 

 16,415 total views,  4 views today

Komentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.