Blog

„Rozbitkowie” – cykl rzeźb Czesława Podleśnego

Pamiętam, że kiedy po raz pierwszy trafiłem na informację w mediach o rzeźbach na terenach Stoczni Cesarskiej, byłem zafascynowany tym pomysłem jako formą wyrażenia przekazu. Tym bardziej, że lubię to co łączy się z industrialnym charakterem miasta.

Wczoraj mając chwilę czasu postanowiłem wybrać się na tereny dawnej Stoczni Gdyńskiej, aby poznać „rozbitków”. Przyjrzeć im się bliżej.

Autorem rzeźb z cyklu „Rozbitkowie” jest Czesław Podleśny, który stworzył te prace wykorzystując materiały znalezione na złomowiskach. Zazwyczaj są to elementy z maszyn rolniczych, samochodów. Autor poszukuje trwałych części, ponieważ rzeźby stoją na zewnątrz. Celowo jednak nie zabezpiecza ich przed korozją. One mają swój czas, aby się „zestarzeć”.

„Kiedy pojawiają się moje rzeźby w przestrzeni publicznej, milknie mój komentarz: widz i rzeźba mają sobie więcej do powiedzenia niż by to zrobiła moja narracja. Czeka ich wiele pytań, na które muszą znaleźć swoją odpowiedź, ale dzięki temu odkrywają pokłady emocji, których ja nie dostrzegłem skupiając się nad formą i przekazem”

– tak o swojej twórczości mówi autor.

Moim założeniem było spojrzenie na rzeźby poprzez skupienie się na detalach.

Fot. Mariusz Kalinowski

Loading

Komentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *