Blog,  Moje wyprawy,  Podlasie

Uroczystość św. Marii Magdaleny w Słochach Annopolskich

Pierwszy raz w życiu miałem przyjemność uczestniczyć w pełnej liturgii w kościele prawosławnym. Owszem, bywałem w Grabarce, gdzie również brałem udział w nabożeństwach, ale tym razem moje uczestnictwo było pełne i z konkretnego powodu. A tym było święto. Otóż 4 sierpnia Cerkiew zawsze wspomina osobę świętej Marii Magdaleny. To własnie z tej okazji w Słochach Annopolskich w Cerkwi Św. Marii Magdaleny i Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej obyły się uroczystości upamiętniające postać patronki. Cerkiew jest filią należącą do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

 

Do wsi Słochy Annopolskie zajechałem ok. 7:30, ponieważ o 7:45 odbyło się małe poświęcenie wody. Najpierw wszedłem do środka, aby zobaczyć jak prezentuje się wnętrze cerkwi, a następnie wraz z kilkoma zebranymi osobami przeszedłem na zewnątrz, by uczestniczyć w poświęceniu wody. Z każdą kolejną chwilą przybywali kolejni wierni oraz batiuszki.

Po poświęceniu wody, ponownie przeszliśmy do środka cerkwi w której pięknie odśpiewano akatyst świętej. Po nim nastąpiło oczekiwanie na przyjazd Jego Ekscelencji Warsofoniusza – biskupa siemiatyckiego.

Po uroczystym przywitaniu rozpoczęło się przygotowywanie do Świętej Liturgii.

Była ona uzupełniona przepięknym śpiewem chóru, któremu dyryguje Pani Ewa Podgórzak. Chór istnieje od 8 lat i został stworzony na potrzeby cerkwi we wsi Słochy Annopolskie. Osobiście uważam, że dzięki tym śpiewom jeszcze bardziej można doświadczyć przeżywania liturgii.

Homilię wygłosił ksiądz Adam Góralczyk z Grabarki, który przede wszystkim opowiedział wiernym o św. Marii Magdalenie. Podkreślił m.in. że to właśnie św. Maria Magdalena była tą, która pierwsza zwiastowała zmartwychwstanie Chrystusa. Ona również do samego końca wytrwała przy Jezusie podczas jego męki, o czym wspomina Ewangelia św. Jana.

Nastąpiła dalsza część Świętej Liturgii.

 

Po niej rozpoczęła się procesja wokół cerkwi (Krestnyj chod). Podczas procesji były czytane fragmenty Ewangelii. Dziewczynki sypały kwiatki, chór pod przewodnictwem Pani Ewy ubogacał procesję swoim śpiewem.

Po procesji głos zabrał biskup Warsofoniusz, który zwrócił się do wiernych opowiadając o św. Marii Magdalenie i m.in. jej podróży do cesarza Rzymu Tyberiusza, któremu święta ogłosiła zmartwychwstanie Chrystusa. Biskup odniósł się w swoim przemówieniu do współczesnych problemów związanych z wiarą, rodziną oraz podziękował wszystkim za obecność i za zaangażowanie w przeprowadzenie uroczystości.

Podziękowanie przekazał również ks. mitrat Andrzej Jakimiuk, który przemawiał na zakończenie.

Mimo, że trwały one kilka godzin, to tego czasu zupełnie się nie odczuwało. Uroczystości były wyjątkowe i bardzo cieszę się, że mogłem wziąć w nich udział oraz, że miałem możliwość ich uwiecznienia na zdjęciach.

Na sam koniec korzystając z okazji dziękuję mojej koleżance Agacie za zaproszenie oraz niezwykłą gościnność, a księdzu Rafałowi Wawreniukowi za publikację zdjęć na oficjalnej stronie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – www.orthodox.pl

Fot. Mariusz Kalinowski

Loading

Komentuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *